Baş Önde Postür, Forward Head Egzersizleri

Baş önde postürü düzeltmeniz için 3 farklı egzersiz.
Bir üstte olan videonun tamamlayıcısı, 2 egzersiz.

Efendim, uzun süredir yazamıyordum, pratik bir yol olması açısından instagrama hazırladığım postları daha geniş halde anlatayım dedim. Böylece instagramda olduğu gibi çabuk tüketilmeyecek ve uzun yıllar siz okuyanlara ışık tutacaktır. Bugün forward head – baş önde postür konusunda 4-5 dk içerisinde ne yapılır ve hızlıca nasıl çözüme ulaştırılabilir bunun üzerine konuşacağız. Daha önceki yazılarımda fazla uzun ve detaylı yazdığımı söyleyen arkadaşların fikirlerine değer vererek, elimden gelen en kısa şekilde konuyu anlatmaya çalışacağım.

Baş Önde Postür – Forward Head

            Günümüzde en sık karşılaştığımız postür bozukluğudur. Sürekli bilgisayar kullanımı, telefon bağımlılığı veya görme bozukluklarından kaynaklı olabilir. Çözümü vardır ve sanıldığının aksine kolaydır. Burada mekanik anlamda cervikal omurlarda kaynaşma olmadığı durumlardan bahsedeceğimizi unutmayalım. Bugün okuduğum bir çalışmaya göre, sesin kullanımını ve tonunu değiştiren bir postür bozukluğu olduğunu da öğrenmiş bulunuyorum. En önemlisi ise, yer çekimi düzlemine göre başın 1 cm kadar öne kayması, kaldıraç etkisi neticesiyle eklemlere fazladan 5 kg kadar yük uygulamaktadır. Sizin durumunuz daha vahimse kendinize nasıl bir yük getirdiğinizi varın siz düşünün. Neyse ki bugün anlatacağım basit ve pratik yöntemler ile hızla bu durumunuzdan kurulabileceksiniz.

Kendi Kendine Miyofasyal Masaj (Self Myofascial Release – SMR)

            En kısa tanımı ile, fasya üzerinde etki oluşturmayı amaçlayan manuel işlemlerdir. Foam roller, masaj topları, metal çubuklar ve benzeri bir çok ekipman ile yapılabilir. Yapılan işlem sonrasında fasyanın kendisini tekrar modellemesine, çok sıkı (kısa kilitli) halde ise rahatlamasına olanak tanır. Bu konuda etkili yöntemlerden bir tanesi fizyoterapistlerin yapmış olduğu derin masajlardır.

            Smr’nin bizim için önemine gelirsek; başın önde postürüne sebep olan zaman içerisinde sıkılaşmış bölgelerin rahatlatılması için kullanacağımız bir yöntem. Size anlatacağım şekli ile ekstra ekipman kullanmanıza da gerek kalmayacak. Bence şahane, ya sizce?

Forward Head Postür İçin Smr Uygulamasını Nasıl Yapalım?

            Smr için çok farklı uygulama şekilleri bulunmaktadır. Biz burada parmaklar ile tek noktaya baskı uygulayarak, ilgili fasya-kas dokusunun rahatlamasını ve açılmasını sağlamayı amaçlayacağız. Aşağıda anlatacağım bölgelere, parmağımızda kuvvetli şekilde 60 sn kadar baskı uygulayacağız ve sonra diğer noktaya geçeceğiz. Burada baskının yoğunluğu hafif bir rahatsızlık verecek ama canımızı yakmayacak şekilde olmalı. Zamanla bu işleme alıştıkça baskının şiddetini arttırabiliriz. Fakat yapılacak smr hakkında fikir sahibi olabilmek için ilk günlerde hafif bir rahatsızlık verecek ama can yakmayacak şekilde baskı uygulamamız yeterli olacaktır. Unutmayın, vücut ani değişimleri sevmez.

Başı Öne Çeken Kas Grupları

Uzun uzun kasları anlatmak yerine aklınızda daha kolay canlanması için bu kasların resimlerini ve isimlerini bir araya getirdim. Yukarıda gördüğünüz resim üzerinde parmaklarınız ile baskı uygulamanız gereken noktaları siyah ile işaretledim size kalan sadece uygulamaktır. İnstagrama attığım postu inceleyebilmeniz için ayrıca orada olan görselleri de ekliyorum. Konuyu daha detaylı inceleyebilirsiniz. Görüşmek üzere.

4 thoughts on “Baş Önde Postür, Forward Head Egzersizleri”

  1. merhabalar umut abi birkaç sorum olucaktı bende boyun düzleşmesi ve postür bozukluğu var sitede güzel tavsiyeler var fakat tam olarak nerden başlıyacağımı bilmiyorum yardımcı olur musunuz teşekkürler.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir