Erkekler Neden Bacak ve Kalça Kaslarını Çalıştırmalı?

Bacak Kaslarına Neden Önem Vermeliyiz

Evet kadınlar için yazdığım, “Spor yapan kadınlar için üst vücut çalışmalarının önemi” yazısından sonra erkekler neden kalça ve bacak kaslarını çalışmalı konusunu yazma gereği doğdu, çünkü bazı erkek takipçilerimizin antrenmanlarda bulunan alt vücut egzersizlerini gereksiz gördüğünü fark ettim ve bu konu hakkında bir hayli soru geliyor. Kısaca bakalım.

Bu yazıda alt vücuttan kastım, belinizden aşağıda bulunan kas gruplarınızdır. Hangi kaslar peki bunlar? Kalça kasları, ön bacak ve arka bacak kasları, baldır kasları. Kafa karıştırmamak için terminolojik isimlerini yazmıyorum.

Bacak Ve Kalça Kaslarını Çalıştırmak Postural Bozuklukların Oluşmasını Engeller

Alt vücut kaslarınızın dengeli şekilde çalıştırılmasından elde edeceğiniz en önemli yarar, bence daha iyi bir postural görünümdür. Alt vücut kaslarınızda doğru şekilde kuvvet dengesi oluşturulursa, lordoz diye tabir edilen postur bozukluğundan kurtulursunuz.

Lordoz ile ilgili detaylı yazım; Lordoz Nedir? Nasıl Kurtuluruz? Düzeltme Egzersizleri Nelerdir?

Kifoz olarak adlandırılan postural bozukluğunda düzeltilmesine yardımcı olursunuz. Tabi ki bu postural bozukluklara sebep olan başka faktörlerde bulunmakta ama en nihayetinde ön ve arka bacak kaslarınızın kuvvet ve esneklik dengesi, kalça kaslarınızın yeterli kuvvete ulaştırılması sayesinde lordoz diye adlandırılan, bel çukurunun derinleşmesi ve pelvik kemere yandan bakıldığında öne doğru mailli gibi görülmesi durumunu ortadan kaldırabilirsiniz. Bu sayede kifoz görünümüde azalacaktır. Unutmayın, bu görünümleri iyileştirmek için yapmanız gereken bazı küçük detaylarda bulunmaktadır, daha güçlü karın bölgesi ve merkez bölgede bulunan bir takım kasların güçlendirilmesi ve esnetilmesi gibi.

Alt vücut kaslarınızın dengeli şekilde çalıştırılması ve esnetilmesi, sadece lordoz ve kifoz gibi postural bozuklukların giderilmesine katkı sağlamaz. Bunun yanında bacaklarınızda oluşmuş içe veya dışa dönüklük gibi bozukluklarında giderilmesine yardımcı olacaktır. Sıklıkla çevrenizde gördüğünüz parantez (genu varum) veya X bacak (genu valgum)  gibi bozuklukların düzelmesine de yardımcı olacaktır. Doğru şekilde oluşturulmuş kuvvet ve esneklik dengesi, daha iyi görünen bacaklara ulaşmanızı sağlar. Bu sayede giydiğiniz pantolonlarda üzerinizde gayet iyi duracaktır.

Yukarıda bahsettiğim postural bozuklukların sebepleri ve giderilmesi ile ilgili konuları başka bir yazımda daha detaylı şekilde anlatacağım.

Bacak Çalışmak Daha Fazla Kalori Yakmanızı Sağlar

Evet, antrenmanlarınızda alt vücut çalışmalarını düzenli şekilde uygulamanız daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Genel anlamda alt vücutta bulunan kas oranı üst vücuttan biraz daha fazladır. Düzenli şekilde çalıştırmanız sadece üst vücut çalışmanıza göre daha fazla kalori yakmanızı sağlayacaktır.

erkekler neden kalça ve bacak kaslarını

Alt vücut ile ilgili yapabileceğiniz egzersiz çeşitliliğini ve etkinliğini düşündüğümüzde, antrenmanlarınıza hem farklı uygulama yöntemleri ekleyebilir, hem de vücudunuzda daha fazla kardiyo etkisi oluşturabilirsiniz. Kendinize şöyle basit bir soru sorun, minik biceps kasımı çalıştırmak için yaptığım biceps curl egzersizi mi daha çok kalori yaktırır, yoksa bütün alt vücudumu ve merkez bölgemi çalıştıran reverse lunge egzersizi mi daha çok kalori yaktırır. İki egzersizi de aynı tekrar sayısı ve 1RM lerine göre aynı yüzdeler ile (%50-%60) aynı set sayıs kadar çalıştırdığımızı düşünürsek, eminim kazanan reverse lunge olacaktır.

Çelimsiz Bacaklardan Kurtulursunuz

Erkekler için bacakları kalınlaştırmak veya daha ince olmalarını tercih etmek tamamen bir seçimdir. Vücuda göre çok fazla orantısız olmamak kaydıyla daha ince bacaklara sahip olmak isteyen kişiler olabilir. Bu kişinin bakış açısı, yaptığı iş, toplumdaki statüsü, giyim tarz vs ile çok yakından ilgili olabilir.

Fakat siz ne kadar ben bacaklarım ince olsun istiyorum deseniz de, yine de belli bir tonuya ve atletik görüntüye kavuşturmanız vücudunuzun genel görünümü için önemlidir. Kol kaslarınızın baldır kasınızdan daha kalın olması biraz komik görünebilir.

Bacaklarınızın çelimsiz – ince olması ile, kaslı – atletik – ince olması arasında görsel ve işlevsel olarak çok fark vardır.

Vücudunuzun bir bütün olduğunu unutmayın. Genel fitness seviyenizi yükseltmek için vücudunuzun her bölümüne özen göstermeniz gerekmektedir. Özellikle hayat boyu vücudunuzun yükünü çekecek olan kalça ve bacak kaslarınızı antrene etmeyi asla atlamayın.

Sağlıklı ve fit kalın..

online koçluk fitness uzaktan eğitim

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir