Fazla Tamlama Nedir? Neden Önemli?

Umut Varol tarafından tarihinde yayınlandı

Fazla Tamlama (Supercompansation )

Spor yapan kişilerin bir kısmının duyduğu, fakat bir kısmının tamamen habersiz olduğu “fazla tamlama” konusuna burada yer vermenin çok doğru olacağını düşünüyorum. Bu sayede, kademeli şekilde antrenman yoğunluğunun arttırılması ve bazı günler düşük yoğunlukta antrenman yapılmasının gerekliliğinin anlaşılması kolaylaşacaktır. Farklı seviyelerde sporculara farklı yoğunlukta antrenman uygulanmasının sebeplerinden bir tanesi de fazla tamlamadır. Bazı günler, antrenmanların verimsiz geçmesinin, hatta sürekli olarak kolayca yapabildiğiniz tekrar sayılarını neden yapamadığınız gibi konuların da açıklığa kavuşması için önemli bir konudur.

Fazla Tamlama Nedir?

Antrenman içerisinde vücudumuza uyguladığımız değişik yüklenmeler sonucunda vücudumuzun potansiyel enerji kaynaklarını tüketiriz ve yorgunluk evresine gireriz. Bu sırada vücudumuzun bazı fonksiyonlarında düşüş gözlemlenir. Fonksiyonel uyumun tekrar sağlanmasının gözlemlendiği evre dinlenme evresidir. Vücudumuz, dinlenme sırasında, antrenmanda harcadığı kaynakları yerine koymanın yanında başlangıç düzeyinin üzerinde bir tamamlama sağlar. Bu durum, fazla tamlama (supercompansation ) olarak adlandırılır.

fazla tamlama ve vücut geliştirme

Fazla tamlamanın oluşması, sporcunun seviyesine, yaşına göre değişmekle birlikte, yapılan antrenmanın içeriğine de bağlıdır. Orta şiddette yapılacak aerobik bir antrenman sonrasında 6-8 saat gibi bir sürede fazla tamlama oluşabileceği gibi, kuvvet çalışmaları gibi merkezi sinir sistemini etkileyen çalışmalarda minimum 24 saat gibi bir süre gerekirken, yoğunluğu ve sertliği fazla olan bir antrenmanda 48 saat gibi bir süre gerekebilir.

Çok Sık Sert uygulanan Antrenman

Fazla tamlamanın doğru şekilde belirlenememesi, sıklıkla yüksek sertlikte antrenman yapılması sonucunda sporcuların verim düzeyi en üste çıkartılamayabilir. Bu sebepten dolayı, planlamanın doğru yapılması ve sürekli olarak tükenene kadar antrenman yapılmaması önemlidir. Sürekli şekilde sık aralıklar ile tükenene kadar antrenman yapmak, vücudun yeterli şekilde kaynaklarını doldurmasının önüne geçtiği için sporcunun gelişimi olumsuz etkilenir.

fazla tamlama sık sert uygulanan antrenman

Çok sık yüksek sertlikte antrenman yapmanın sporcunun verim düzeyine olumsuz etkisi olacağı gibi, iki antrenman arasına fazla süre koymak ya da antrenmanlara uzun aralar vermek de verim düzeyinin artmasına bir engeldir. Uzun aralar verildiğinde, fazla tamlama döngüsü tam anlamıyla oluşturulamayacak ve verimin en üst seviyeye çıkarılması sağlanamayacaktır.

Doğru Şekilde Planan Antrenman

Verimin en iyi şekilde arttırılması için antrenman planlaması fazla tamlamanın gerçekleştiği zamanlara yapılmalıdır.

fazla tamlama doğru planlanan antrenman

Fazla tamlama, vücudun yapılan antrenmana uyum sağlaması ve boşalan bütün depoları doldurması sonucunda, veriminin artmasını sağlamaktadır. Bu durum doğal bir kaynak olarak görülebilir.


Umut Varol

Selamlar, Umut Ben, spora olan tutkum nedeniyle, TVGFBF (Türkiye Fitness Federasyonu) da değişik zamanlarda 1. ve 2. Kademe Fitness Antrenörü eğitimlerimi tamamladım. Değişik kuruluşlardan personal training hakkında eğitimler almaya devam ettim. Amerika'da bulunan EXOS’dan Tactical Training System (Operasyonel kişilerin spor faliyetleri hakkında) eğitimi aldım. 2012 yılında uvfitness.net sitesini kurdum. Fitness ile ilgili yüzlerce yazı yazdım ve onlarca farklı program tasarladım. Kuleli Askeri Lisesi ve Kara Harp Okulu’ndan mezun oldum. 3 ay süren komando temel eğitimini başarıyla bitirdim. Sonrasında 7 ay süren komanda ihtisas eğitimini başarıyla bitirdim. Bu eğitimlerim sırasında, su altı ve su üstü eğitimleri, paraşütle atlama eğitimleri, ileri seviyede dağcılık ve kayak eğitimi ayrıca ileri seviyede özel birlik harekatına yönelik eğitimlerimi tamamladım. Üst sınıf operasyonel birlikler için spor faaliyetleri konusunda kurs süresi boyunca eğitim aldım. Uzun yıllar komando birliklerinin ve özel birliklerin eğitilmesi görevlerinde bulundum. / / / Şuan da isteyen kişilere hedeflerine ulaşmaları için online destek sağlıyor, yazı çalışmalarıma devam ediyor ve udemy üzerinden eğitimler veriyorum.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir