Instagram Fotoğraf Hilelerine Aldanmayın

            Dün online fitness danışmanlığı yaptığım bir hanımefendi ile konuşuyoruz, tutturdu hocam ben vücudumun şöyle şöyle olmasını istiyorum diye. Örnek var mı gönderebileceğiniz diye sordum sanki hazırda bekliyormuş gibi telefonu kapatmadan birkaç tane link göndermiş. İnceledim, bildiğimiz instagram fitness yıldızları. Bir tanesi aşağıya resmini eklediğim Karina Elle. Hanımefendi 185cm bizim ki 165 cm. Sulayıp güneşe mi koyalım sizi? Bu işin latifesi, zaten anlatacağım konu bu değil. Başka şeyler konuşacağız. Fakat, Karina hayatını spor ve diyetle geçirmiş bizim ki 35’ine kadar yürümemiş bile. Bunu demezsem içime dert olurdu. Esas konumuza geçelim.

@karinaella

            İnstagram (insta) hayatımıza girdiğinden bu yana hiç görmediğimiz kadar çok çeşitli resim teknikleri gördük. 2016’da küçük bir proje için konuştuğumuz fotoğrafçının instagramın fotoğraf sanatını nasıl değiştirdiğine dair uzun bir anlatımını hatırlıyorum. Sanat okullarında bu konu üzerine ders ve araştırmalar yapıldığından bahsetmişti. O zamanlar konuya uyanamayan, sosyal medyayı bir türlü ilgi çekici şekilde kullanmayan ben, yine kulağımın üzerine yatmış ve dikkatimi vermemiştim. Keşke verseydim. Biraz takipçi sayımız artardı da gören bilgili, iyi hoca zannederdi. Neyse Umut yaz koçum sen, boş ver foto moto, kelsin zaten.

            Efendim bu üst seviyeye çıkan çekim ve hızlı photoshop (ps) teknikleri sayesinde muzu elma gösteren fenomenler türedi. E bir de instanın eşsiz filtrelerini ekleyince bakmaya doyamadığımız kareleri “like”lar olduk. Bu işin içine birde açılmış saçılmış güzelleri eklediğimizde her şey alt üst oldu. Güzel+çekim tekniği+ps+filtre = film yıldızı. Makyajdan bahsetmiyorum bile. Filmlerde gördüğümüz starları cebinden çıkaracak birçok kişiyi karşımızda görmeye başladık. Sonrası? Anlatıyorum işte azıcık sabır.

            Sonrası kendinden memnun olmayan mutsuz bireyler. Amma büyüttün hoca ya demeyin, gerçekten karşılaştığım insanların birçoğu artık fiziki görünümünden memnun değil. Özellikle kadınlar bu konuda çok dertliler. Atlamayalım, hanımlar sizler her halinizle güzelsiniz, eşsizsiniz, kimseyle kendinizi kıyaslamayın. Sosyal medyanın kişisel özgüveni azalttığı ve mutsuzluğa kapı açtığına dair bir araştırma okuduğumu ve bununla ilgili netflix (sosyal ikilem) belgeseli izlediğimi hatırlıyorum. Bu belgeseli ayrıca konuşacağız bence önemli. (Araştırmanın linki yazının sonunda.)

            @danaemercer

Bugün size bu konuya kafayı takmış iki hanımefendiyi takdim edeceğim. Genellikle 3-5 sn aralıklar ile iyi şekilde poz verdikleri ve poz vermeden resimlerini çekip profillerinde paylaşıyorlar. Böylelikle sosyal medyada herkesin ateş ettiğini zanneden kadınları biraz ayıltmaya çalışıyorlar. Çok da iyi yapıyorlar. Yahu dedik ya siz her halinizle güzelsiniz hanımlar diye. Lütfen resimleri dikkatle inceleyin, aradaki farkları göreceksiniz. Profillerine gidip detaylı inceleme de yapabilirsiniz.

            Fitness endüstrisinin bize sürekli şekilde pompalamış olduğu mükemmel vücut imajından kurtulmamızın zamanı geldi. Bu durumun kabul ettirilmeye çalışılmasının arkasında yine, yeniden ve her zaman olduğu gibi ekonomik kazanç elde etme mantığı var. Lütfen, anlamamış olmazsınız. Kendinize seçtiğiniz rol modelin fiziğine ulaşabilmek için neleri feda etmezsiniz? Mesela paranızı. İşte tam da burada size gerekli gereksiz birçok besin takviyesi veya selülit kremleri gibi başarısı kanıta dayanmayan kozmetik ürünler satılabiliyor. Saymakla sonu gelmeyecek kadar çok ürün satıldığından dolayı fitness ekonomisine yön veren şirketler sizin algınızı değiştirmek için etrafa para saçıyor. Mesela, ülkemizde pazar yeri markalarından olan büyük bir kuruluş bir instagram fenomenine aylık 30 bin ₺ ödeyebiliyor. Şaşırdınız mı? Bence hayır.

@hayleymadiganfitness

            Sözün özü, yaptığınız spor ve beslenme (diyet) şekillerinde size tavsiyem, aslı astarı belli olmayan instagram fitness yıldızlarına özenmek yerine kendiniz için faydalı olan yöntemleri seçin. Vücudunuzu daha fonksiyonel hale getirebileceğiniz, sizi gündelik rutinlerde sakatlıklardan koruyacak, metabolik olarak daha iyiye taşıyacak, gençliğinize gençlik katacak yöntemleri arayın ve uygulayın. Gerisi boş laftan ve 2 sn baktığınız fotoğraf karesinden ibaret. Aldanmayın lütfen. Sağlık bir kere elden giderse geri gelmiyor.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir