Karın Çalışıyorum Belim İncelmiyor, Neden?

Karın Çalışıyorum Belim İncelmiyor

Evet sevgili hanımlar, sizin en popüler sorunuza ” karın çalışıyorum belim incelmiyor ” kısa bir yanıt vermek ve konuya açıklık getirmek adına bir şeyler anlatmak istedim.

Spora başlamanızdaki en büyük amaçlardan bir tanesini, belki de en önemlisi belinizi inceltmektir. Bence spora başlamanın amacı daha zinde ve daha sağlıklı olmak olmalıdır ama biliyorum ki sizler için fiziki görünüm bu amacın önüne geçmiş durumda.

Belinizin incelmemesini anlatırken beslenme konusuna değinmeyeceğim, beslenme konusunu geniş ve detaylı bir yazıda ele alacağım şuan konumuz o değil.

Sürekli Karın Çalışıyorum Ama Belim İncelmiyor

Belki de yaptığınız en büyük yanlış bu, sürekli karın çalışmak. Kadınlarda gözlemlediğim en büyük hata, yürüyüş bandında 30 dk boyunca yürümek ve 30 dk karın çalışması yapıp sporu bitirmek. Peki vücudunuzun diğer bölümleri?

Sadece karın çalışması yapmak, sadece bel çevresindeki kasları çalıştırır ki buda belinizi inceltmeye yetecek kadar kalori yaktırmaz. Spor ile fiziği düzenlemenin genel mantığı nedir? Spor sırasında fazladan kalori yakmak ve bu sayede yağlarımızı azaltmaktır. Tabi spor yaparak vücudumuzun estetik görünümünü geliştirmek de diğer amacımızdır.

Daha çok kalori yakabilmek için sadece karın egzersizlerine odaklanmak yerine vücudunuzun diğer bölgelerini çalıştıracağınız egzersizleri de programınıza dahil etmelisiniz. Alt grup ve üst vücut kaslarınızı ihmal etmemelisiniz. Bu sayede çalışan diğer kas gruplarınız yakılan kalori miktarını arttıracaktır. 30 dk karın çalışmak yerine, 10 dk alt vücut, 10 dk üst vücut ve 10 dk karın bölgesini çalışmak, toplamda daha fazla kalori yaktıracak ve daha kısa sürede sonuç alacaksınız. Hele ki seçtiğiniz egzersizler doğruysa, tadından yenmez. Bu egzersiz Leg Press değildir.

Üst vücut kaslarınızı ihmal ettiğinizde ne olacağına dair yazımı okumanızı tavsiye ederim; Spor Yapan Kadınlar İçin Üst Vücut Çalışmalarının Önemi

Karın Bölgesi İçin Doğru Egzersizleri Seçebilmek

Daha fazla kalori yakmak için sadece karın hareketleri yetmez. Hele ki bu karın hareketleri sırt üstü yatıp minik minik yarım mekiklerden ve yan mekiklerden oluşuyorsa hiç yetmez. En azından bütün merkez bölgenizi aktif edebilecek egzersizler seçmek gerekir.

Egzersiz seçimi sırasında amaç doğru belirlenmelidir. Evet crunch çok popüler bir abdominal egzersizidir fakat onun yerine daha çok kas grubunu aynı anda aktif eden bir egzersiz seçmek bence daha doğru olacaktır. Hem daha fazla kalori yaktırır, hem de karın bölgenizdeki bir çok iç ve dış kası aktif eder. İzole karın hareketleri yerine, birleşik olan merkez bölgenizi çalıştıran egzersizleri seçin. Vücut geliştirme mükemmel ve emek isteyen bir spor dalıdır bunda hem fikiriz ama siz vücut geliştirme sporcusu değilsiniz, amacınıza yönelik egzersiz seçimi yapın.

karın çalışıyorum belim incelmiyor

Ayrıca egzersiz seçimi yapılırken, seçilen egzersizin merkez bölgedeki kasları nasıl çalıştırdığına da dikkat etmek gerekir. Sürekli sıkıştırarak çalıştırmak yerine, bazen statik ve bazen de uzatarak çalıştırmak gerekir. Bu tip değişken seçimler, merkez bölgenizdeki kasları farklı şekillerde çalıştırırken, en iyi görünümü almasına da yardımcı olur.

Karnımda Hiç Yağ Kalmadı Ama Hala Göbeğim Var

Peki neden? Karnında yağ olup da hiç göbeği olmayan dümdüz görünen kadınlar var, ben o kadar spor yaptım, emek verdim ama tayt giyince göbekli görünüyorum, dar abiye kıyafetlerimden göbek dışarı fırlıyor. Çok tanıdık değil mi? 😀 tamam açıklayayım izninizle.

Duruş bozukluğunuz olabileceği aklınıza geldi mi? Ya da sürekli çalıştığınız crunch egzersizi kaslarınızın biraz kısalmasına ve dışa bombeli durmasına sebep olmuş olabilir mi?

Eğer lordoz denilen belde normalin dışında çukurlaşma, göbekte öne taşma görünümü varsa, kısacası pantolon giydiğinizde kemer bölgesi fazlaca öne düşük duruyorsa bu bir duruş bozukluğudur. Giderdiğiniz taktirde göbekli görünüm kaybolur ve abiyelerden göbek fırlamaz. Duruş bozukluğunun detaylarını başka bir yazıda anlatacağım, çünkü lordoz sadece karın bölgesi ile ilgili değil, daha uzun ve karmaşık bir konudur. Fakat abdominal kaslarını ve bel bölgenizi iyi şekilde esnetmek size fayda sağlayacaktır.

online koçluk fitness uzaktan eğitim

4 thoughts on “Karın Çalışıyorum Belim İncelmiyor, Neden?”

 1. Aşk tutamaçları için nasıl bir egzersiz uygulamalıyız. Cushingliyim. 50 yaşındayım ama postürüm çok iyi kilom 55 boyum 1.67. Kalça ezersizlerinize başladım ama bu aşk tutamaçları deli ediyor beni, gitmiyorlar, gitmiyorlar

  1. Selamlar,
   Mevcut rahatsızlığınızdan kaynaklanıyor olabilir. Cushing sendromu ile ilgili detaylı bilgim yok. Bel inceltme için mutlaka egzersiz uyguluyorsunuzdur eminim. Burada gözden geçirmeniz gereken konu, karbonhidrat alımınız olabilir. Kolayca yakabildiğiniz miktardan fazla karbonhidrat almanız, yanlarda hafif birikmeye (aşk tutamağu – love handle) sebep olabilir. Bu durumda size metabolik beslenme uygulamanızı önerebilirim. Karbonhidrat ve protein değişimi sayesinde daha fazla yağ yakabilirsiniz.

   Yağ yakımını destekleyecek diğer konu ise kardiyo çalışmalarıdır. Doğru bir kardiyo planlaması ile daha fazla yağ yakabilirsiniz. Kardiyo çalışmalarını sevmiyorsanız, günlük yürüdüğünüz mesafeyi arttırın. Buda çok etkili bir yöntemdir.

   Burada nasıl bir antrenman yaptığınızı bilmeden bir yorum yaptım. Antrenman planınız en önemli konulardan bir tanesi.

 2. daha önceki sitede bir sayfanız vardı boy kilo yaş haraketlilik durumu giriliyordu sonra kilo alma kilo verme veya aynı kiloda kalma seçenekleri vardı işte günlük şu kadar kalori yağ vb. ayrıca yiyeceklerdeki kalorilerde yazıyordu bu yeni sitede ben bulamadım varsa linkini yollarmısınız yada eklermisiniz gerçekten çok etkiliydi

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir