Mental Dayanıklılık, Kurşun Geçirmez Zihin

Mental dayanıklılık, en zorlu şartlar ve durumlar karşısında bile performans gösterebilme, devam edebilme yeteneğidir. 

Geçmiş kariyerimde komando birliklerinde çalışmış ve görevimi daha iyi yapabilmek için özel birlik harekâtına yönelik çok uzun süren, çok zorlu fiziksel kursları başarıyla tamamlamış ve çok zorlu arazi şartlarında görev yapmış birisi olarak mental dayanıklılık konusunda elde ettiğim bilgi, tecrübe birikimlerimi, okuduğum bir çok kitaptan edindiğim bilgilerle harmanlayarak sizlere biraz da olsun anlatmaya çalışacağım. Günümüz şartlarında mental dayanıklılığa sanıyorum her zamankinden daha çok ihtiyaç var. Gerek sosyal medya hesabımdan paylaştığım kısa videolarla gerekse burada ele alacağım blog yazılarıyla elimden geldiğince size izah etmeye çalışacağım. Umarım sizlere faydalı olabilirim.

Bu yazımda mental dayanıklılığın ne olduğunu ve ne ifade ettiğini açıklamaya çalışacağım. İlerleyen yazılarımda ise bunu nasıl kazanabileceğinizi izah etmeye çalışacağım. Şimdiden söylemeliyim, mental dayanıklılık, ben buna kurşun geçirmez zihin diyorum, sadece yazıları okuyarak ve videoları izleyerek elde edebileceğiniz bir yetenek değil. Bilginiz artar, bazı durumlarda bu bilgi birikimi sizi yönlendirebilir fakat bahsettiğimiz mental dayanıklılığı bir yetenek olarak kendinizle özdeşleştirmek istiyorsanız bol bol pratik yapmalı ve uygulamalısınız. 

Mental Dayanıklılık, Kurşun Geçirmez Zihin

            Sizle biraz fikir jimnastiği yapalım. Sizden ricam kendinize karşı cesur olmanızdır. Bir çok kişi, kendisine karşı cesurca öz eleştiri yapamadığı için, elde edebileceği kişisel yeteneklerinden mahrum kalır. 

Şuan geçiminizi sağladığınız işinizi kaybettiğinizi, o sırada bağlı olduğunuz eşiniz veya sevgilinizin sizden ayrıldığını, gelir kesintisinden dolayı ödeyemediğiniz krediniz için yüklü bir icra davasıyla karşı karşıya kaldığınızı ve hiç beklenmedik bir sağlık sorununun aniden baş gösterdiğini fark ettiğinizde, hareket tarzınız nasıl olur? Bu senaryonun yanıtı bende değil ama şunu söyleyebilirim ki berbat bir durum. Bu sadece düşünmeniz için ve fikir üretmeniz için bir senaryodur. 

            “Mental dayanıklılık, en zorlu şartlar ve durumlar karşısında bile performans gösterebilme, devam edebilme yeteneğidir.” diye başlamıştık yazımıza. Bu yeteneğin başarılı olmakla özdeşleştirilebilmesinin tam olarak doğru olduğunu söylemek kolay değil, fakat bu yeteneğe sahip olan kişilerin daha başarılı olacağını öngörebiliriz. Şunu biliyoruz ki, başarı çalışmak ve çalışmaya devam etmekle elde ediliyor. Mental dayanıklılığı yüksek olan kişilerin, iş veya özel hayatında karşılaşabileceği türlü zorluklara göğüs gererek, çözüm üreterek devam ettiklerini düşünebiliriz ve bu durum zorlu şartlarda bile devam edebilmelerini sağlar. Sanıyorum bu şekilde davranan kişiler başarıya daha yakın olurlar.

Bahsettiğimiz mantal dayanıklılığı kendi kariyerimde bir noktadan örnek vererek özetlemeye çalışacağım. Komando ihtisas kursunda farklı fiziksel testlere tabi tutulursunuz. Detaylarını tam olarak veremeyeceğim gibi, üzerinizde 50kg yükle 30k civarında bir yolu, belirli bir sürenin altında bitirmenizi istedikleri bir test vardır. Bu yükün 20k kadarı, tutacak hiçbir kulpu olmayan bir kum torbasıdır. Taşıyabileceğiniz tek yöntem ise, iki kolunuzda kucakta taşıma şeklidir. Diğer kum torbaları ise sırt çantanızın içindedir. Hava şartlarının cehennem gibi sıcak olduğunu ve üzerinizde teçhizat ve eğitim elbisesinin de olduğu eklemek isterim ve maalesef ki yürünecek mesafe arazi şartlarındadır. Unutmadan ekleyeyim, uzun süren eğitimlerin tam ortasında yorgun vücudunuzla ve yarı uykusuz bir gecenin ardında yapıldığını bilmeniz iyi olabilir. Yol boyunca vazgeçmeniz için ciddi baskıya maruz kalırsınız. Fiziksel kapasitenin epey üstüne çıkılan bu testte, sürekli dışarıdan gelen negatif girdilerin de etkisiyle bırakma fikri sürekli şekilde aklınızda dolaşmaya başlar. Şimdi sizin için cesur olma vakti, böylesine bir durumda ne yaparsınız? Devam eder misiniz? Yoksa…? Peki, işin bu testle bitmediğini sonrasında o yorgunlukla kısa süre dinlendikten sonra eğitimlere devam edileceğini bilmek size nasıl hissettirir? Aylarca benzer şartlarda eğitimlerin devam edeceğini bilmek. 

Mental dayanıklılık, dışarıdan gelen negatif etkilere karşı, vazgeçmemek, yılmamak, bırakmamak, devam etmek ve elinden gelenin en iyisini yapmaktır diyebilir miyiz? Zihninizin kurşun geçirmez olması diyebilir miyiz? Zihninizi olabildiğince hedefinize yönelik kontrol altına almak ve sizin arzu ettiğiniz sonuca doğru yönlendirebilmek diyebilir miyiz? Olumsuz şartları olumluya çeviremesek bile, o karmaşa ve kaosun içerisinde zihnimize çeki düzen verip kendi amacımıza odaklanmak diyebilir miyiz? Böylesine bir yetenek, elinde olanları kaybetmiş bir kişiye, devam edebilme, toparlanma ve yeniden başlama gücünü verir mi? 

Mental dayanıklılığı, kurşun geçirmez zihin yapısını, birkaç cümleyle ezber formatına çevirebilmek benim görüşüme göre çok zor. Çok daha geniş bir yapısı var. Sevindirici habere gelirsek, bu kazanılabilen bir yetenektir, üzücü haber ise aynı zamanda kaybedilebilen bir yetenektir. Zorlu şartlar altında bile odaklanabilmek ve devam edebilmek bu yeteneğin ana iskeletini oluşturur. 

Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi duymak beni sevindirir.

Şu yazıyı okumanızı tavsiye ederim : Mental Dayanıklılık ve Egzersiz

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir