Online Fitness Koçluğu İşe Yarıyor Mu?

Bugün size online fitness koçluğu, uzaktan pt, online personal trainer ve uzaktan fitness eğitim gibi isimler altında sunulan bir antrenörlük yöntemiyle ilgili düşüncelerimi yazacağım. Ben de bu yöntemleri uygulayan bir antrenör olarak konuya tamamen tarafsız bakmaya çalışacağım. Umuyorum hem benim öz değerlendirme yapmam, hem de sizin seçim yaparken bilgi sahibi olmanız açısından çok faydalı olacaktır. Sektöre yeni başlayan antrenör arkadaşlar için de ufuk açıcı detaylar yakalayabileceklerini düşünüyorum. 

Bu yazı içerisinde bahsedeceğim koçluk ve uzaktan eğitim yöntemi, sizin bilgileriniz, resimleriniz alındıktan sonra, size uygun programın yazılması ve kendi başınıza uygulamanız üzerine kurulu olan yöntemdir. Kamera karşısında size bire bir online personal trainer şeklinde uygulanan yöntem değildir. Terimler karmaşıklık oluşturmasın diye açıklama yapmak zorunda hissettim.

Şunu sorabilirsiniz. Bu yazıyı yazma hakkını nasıl kendinde buluyorsun? Efendim 2013 yılından bu yana antrenörlük geçmişim olduğunu, 2016 yılından bu yana da tamamen ve sadece online fitness koçluğu ve uzaktan fitness eğitimi ile ilgilendiğimi ve 1000’den fazla danışanım olduğunu düşünürsek sanıyorum anlatacaklarım kulak arkası edilemeyecek kadar önemli olacaktır. Ayrıca Udemy üzerinde 30Bin’den fazla kişiye kurs verdiğimi de eklersek online uzaktan eğitim ve fitness koçluğu hakkında nasıl bir yol kat ettiğim çok iyi anlaşılacaktır. Henüz verdiğim webinarlardan bahsetmedim.

Online Fitness Koçluğu Uzaktan Eğitim İşe Yarıyor Mu?

En çok merak edilen soru bu olduğu için anlatmaya buradan başlayacağım. Kısa bir yanıtla evet çok işe yarıyor. Hem de fazlasıyla etkili. Bu konunun tamamını yazının sonuna geldiğinizde en iyi şekilde anlamış olacaksınız, lütfen okumaya devam ediniz. 

Online Fitness Koçluğu İletişime Dayalıdır

Benim en çok önem verdiğim konu iletişim. Çünkü online fitness koçluğu ve uzaktan fitness eğitimi büyük oranda iletişime dayalıdır. Seçtiğiniz antrenör, hem sizin kendinizi ifade etmenize ve amaçlarınızı anlatmanıza olanak vermeli, hem de anlattıklarınız doğrultusunda sizi yönlendirebilecek seçenekler sunabilmelidir.

Online fitness koçluğunu sadece vücut geliştirme olarak algılıyorsanız tamamen yanılıyorsunuz çünkü benim danışanlarımın büyük kısmı vücut geliştirme odaklı değil ve fiziksek zindeliklerini korumaya ve hoş bir fiziki görünüme ulaşmaya çalışıyorlar. 70 yaşına kadar geniş yelpazede danışanlarım olduğunu belirtmeliyim. Bu sebepten dolayı kendinizi kolay ifade edebileceğiniz ve sizi kolayca algılayabilecek bir antrenör size doğru şekilde koçluk yapabilir.

Bu konuda size verebileceğim en büyük tavsiye, başlamadan önce kendisiyle kısa bir telefon görüşmesi yapın. Eğer bu görüşmede iletişim yeteneği sizin istediğiniz seviyedeyse ve aklınızda olan soruları yanıtlıyorsa, inanıyorum ki devamında da size ilgisiz kalmayacaktır. Fakat kendisiyle görüşme imkanı bulamıyorsanız gerçekçi faydalar elde edemeyebilirsiniz. Aklınıza şu gelebilir, herkesle görüşecek mi? Evet gerekirse görüşecek, koçluk bunu gerektirir. 

İletişim konusunda beni en çok geliştiren şey, kötü iletişim kurulmuş, online eğitimler veren antrenörler tarafından ilgilenilmemiş kişiler. Birçok kişi bu şekilde bana ulaştı ve birlikte uzun süre çalışma imkanı bulduk. Sizce antrenörünüze sorduğunuz soru ne kadar sürede yanıtlanmalı? Evet hepimiz çok yoğunuz ama bu süre 2-3 gün sonra olamaz. Açıkçası insan iletişimini bilen kişiler hiçbir mesajı 2-3 gün sonra yanıtlamaz. Bu durum, karşı tarafa verilen öncelik ve değerle ilgilidir.

Burada şunu eklemek isterim, iletişimi güçlü ve size gerekli özeni gösteren deneyimsiz bir antrenör, iletişim yönü çok zayıf deneyimli bir antrenörden daha çok şeyi size öğretebilir ve kazandırabilir. 

Online Fitness Koçluğu ve Bilgi Birikimi

Evet, size doğru şekilde koçluk yapabilecek bir antrenörün belirli seviyede bilgi birikimine sahip olması gerekli. Mesleki bilgi birikimi sizi doğru yönlendirmesi açısından çok önemli olmasının yanında, kültürel bilgi birikimi de uzun soluklu çalışmalar için önemli. İnanın seviyeler çok farklıysa birlikte ilerleyebilmek zaman zaman çok zorlaşıyor. 

Birkaç anımdan bahsederek konuyu biraz berraklaştırmak istiyorum. Yurt dışı bir firmada üst düzey yönetici olan bir danışanımla birlikte çalışırken, bazen telefon konuşmalarımız 2 saati buluyordu. Bunun en büyük sebebi paylaşabileceğimiz çok fazla bilgi vardı. Dürüst olmam gerekirse kendisinden çok şey öğrendim ve yaptığımız konuşmalar bana çok şey kattı. Eminim kendisinin de fayda sağladığı birçok konu vardı ki arama sıklığı oldukça fazlaydı. Tabi buradan şunu çıkarmayınız lütfen, her an arayabiliyor muyuz? Bu tip durumlar özel olarak fiyatlandırılır, genellikle bu fiyatlamaları webte bulamazsınız, kişisel görüşme neticesinde elde edersiniz.  

Peki ben antrenörümün iki yönlü bilgi birikimini nasıl anlayacağım? Evet haklısınız, mesleki bilgi birikimini anlamak zor, sonuçta bunu ölçebilecek düzeyde olmayabilirsiniz bu yüzden koçluk talebiniz var. Ürettiği içeriklere ve yaptığı işlere bakabilirsiniz. Mesela ben hep yazıyorum, genellikle okumayı seven kişiler bana ulaşıyor. Böylelikle kendi kendime oluşturduğum bir eleme sistemini otomatik çalıştırmış oluyorum. Kültürel birikimini algılayabilmek için maalesef ki sizin de o seviyeye yakın olmanız gerekiyor, diğer türlü bu seviyeyi anlamak zor olabiliyor.

Uzaktan Pt Fiyat Konusunu İyi İnceleyin

Burada amacım size ucuzunu bulun sizi kandırırlar demek değil. Veya pahalı olan daha iyidir demek istemiyorum. Yanlış anlaşılma olmasın lütfen. Anlatmak istediğim şu; eğer size bu enflasyonist (2024) ortamda 1 yıllık koçluk için aşırı makul bir rakam sunuluyorsa ve karşılığında süper hizmet kalitesi vaat ediliyorsa lütfen başlamadan önce bir kez daha düşünün. 

İnstagramda gördüğüm bir örnekle konuyu genişleteceğim. Benim de önüme düşen online fitness koçluğu reklamında 12 ay boyunca 3500₺’ye (106$) koçluk hizmeti alabileceğiniz söyleniyordu. Yani aylık 291₺ (8,8$) ediyor. Bu yazıyı yazarken kahve içtiğim yerde bir filtre kahve 70₺ (2,1$), yani 1 ay boyunca size koçluk yapacak kişiye sadece 4 kahve parası ödemiş olacaksınız. Diğer yandan bu kişinin sadece 1 ay boyunca asgari ücret kazanabilmesi için (şuan 17Bin₺) 58 kişiye koçluk yapması gerekli. Bunun içerisinde birçok ekstra gider kalemi de yok. 1 kişinin programını hazırlarken sadece 1 saat harcasa (verilere bakacak, tasarlayacak, size soruları olacak vs.), günde aralıksız 8 saat çalışarak sadece 7,5 günde programları hazırlayabiliyor. 1 kişinin 1 sorusu neredeyse 10dk zaman alır. Çünkü soruların devamı gelir ve yanıt verirsiniz.  Haftada sadece 2 soru ve 58 kişi için günde 8 saat çalışma süresiyle aylık neredeyse 9 gün soru yanıtlama süresi yapar. Zaten koçluğun büyük kısmı iletişim demiştik. Haftada 2 soru yanıtlama ve sadece aylık programları yazmak günde 8 saat aralıksız çalışarak neredeyse toplamda 16,5 gün sürdü. 

Bu tablonun içerisinde henüz danışan adaylarıyla 15 dakkikalık ön görüşme konuşmaları yapılmadı veya 1 ay boyunca ekstra olarak hiç telefon konuşması gerekmedi veya yaptığınız egzersizlerin videoları hiç değerlendirilmedi vs. vs. Bu antrenör arkadaşımız ara sıra hal hatır sormak için bir şeyler yazacak size derken konu uzayıp gidiyor. Bu açıdan fiyat konusu hakkında biraz yorum yapmanız iyi olabilir. Lafın özü, karnınız ağrımasın sonra. 

Diğer yandan hiçbir antrenör günde 8 saat uzaktan pt odaklanarak aylık asgari ücret kazanmak istemez. Neden mi? Zaten günde 2-3 özel ders vererek bu ücrete ulaşabilir. O yüzden kazancını asgari ücret üzerine çıkartmak için (hala aylık 291₺ üzerinden konuşuyoruz.) arttırmak için daha fazla danışan almak zorunda kalacaktır. Bu durum hizmet kalitesini çok düşürür. 

Size tavsiyem ücret konusunu dikkatli değerlendirmeniz, her antrenör kendi birikimi ve tecrübesine göre bir belirleme yapmaktadır.

Uzaktan Fitness Eğitim ve Video Değerlendirmesi

Bu konu gerçekten önemli. Bire bir ders verdiğim kişilere egzersiz öğretimi sırasında sıklıkla kullandığım bir yöntemdir. Özellikle kettlebell egzersizleri gibi çok karmaşık egzersiz öğretimi sırasında çok kullanırım. Önce detaylıca öğretirim. Sonrasında danışanım yaparken videoya çekerim. Video üzerinde eksik olan yerleri tek tek anlatır ve tekrar etmesini isterim. Bunu uyguladığımda hızlıca doğru şekilde yapmaya başladıklarını gözlemledim.

Aynı sistemi uzaktan fitness eğitim uyguladığım kişilerde kullanıyorum. Egzersizlerini yaparken kısaca video çekerler ve WhatsApp ile bana gönderirler. Videoda olan resimleri işaretler, açıklamaları yazar ve geri gönderirim. Bunlar teknolojinin nimetleri ve çok hızlıca yapabiliyorum. Karşı tarafta olan danışanım konuyu net şekilde anlıyor ve kendi kendine egzersizi düzeltiyor. Bu karşılıklı bir eğitim gibidir. Danışanımın egzersiz tekniklerini sürekli geliştiriyorum ve o da detaylıca öğreniyor. Salonlarda birçok video çeken kişi bu yüzden video çekiyor olabilir. Herkes influencer değil yani. Burada size 2 şahane örnek eklemek istiyorum.

Öncelikle resimleri kullanabilmem için nazik izinlerinden dolayı kendilerine teşekkür ederim. İki danışanımda düzenli ağırlık çalışan ama bazı sorunlar çeken kişilerdi. Birlikte çalıştık ve egzersiz tekniklerini bu şekilde geliştirdik ve elde ettiğimiz sonuçlar şahane.

online fitness eğitim
Online pt
uzaktan fitness eğitim
Online personal trainer

Diyeceğim o ki, eğer online fitness koçu olarak tercih ettiğiniz kişi detaylı çalışmayı seviyorsa, bire bir ders aldığınızda bile öğrenemeyeceğiniz kadar şey öğrenirsiniz. Çünkü elinizde olan verileri tekrar tekrar kontrol eder ve programınızın amaçlarını öğrenirsiniz. Bu koçluk genellikle uzaktan fitness eğitim şeklinde uygulanır.

Online Fitness Koçluğu Bire Bir Pt Derslerinden Daha Mı İyi?

Bu çok uzun ve detaylı bir konu. Bir başka yazıda derinlemesine anlatacağım. Fakat kısaca bahsetmek istiyorum. 

Fiziksel değişim ve kondisyon artışı zaman alan bir konudur. Planlanan antrenmanı belirli bir süre uygulamak gerekir. Sürekli değişkenliği pek sevmez. Online koçlukta yapmanız gereken antrenman size planlanır ve kendi kendinize yaparsınız. Pt derslerinde ise antrenör size yaptırır. Uzaktan pt maliyet olarak daha düşüktür. Pt dersleri daha pahalıdır. 1 yıllık bir sürede elde edeceğiniz ilerleme için, haftada 3 antrenmandan yıllık maliyeli online koçluk alarak ve Pt dersi alarak hesapladığınızda farkı görebilirsiniz. 

Pt dersinin üstünlüğü ise, siz bir kişi tarafından antrenman sırasında kontrol altında olursunuz ve kaçış şansınız pek yoktur. Bu durumunda bir bedeli vardır.

Genel olarak, videoları görerek egzersizleri uygularım, yazılan düzeltmeleri de kendime adapte ederim derseniz online fitness koçluğu sizin için idealdir. Ama yok benim başımda biri dursun diyorsanız Pt dersi alabilirsiniz.

Ben nasıl yapıyorum, detayları inceleyin : Kişiye Özel Online Fitness Koçluğu

Bu başlığı çok detaylı okumak için şu yazıma göz atabilirsiniz : Yazı yakında yayınlanacaktır.

Bu yazıma eklemeler yapmaya devam edeceğim, tecrübelerinizi aşağıya yazarak lütfen benimle paylaşın ki ben de kendi adıma değerlendirmeler ve geliştirmeler yapabileyim.

Eklemeden geçemeyeceğim, zamanında bir danışanım göndermişti. Böylesine kötü tecrübe yaşamış birisi, ekşi sözlükte bu konuyu yazınca tabi ki birçok antrenöre karşı güven kaybı yaşanıyor. Lütfen başlamadan önce, iyi sorgulayınız. Görüşmek üzere.

Uzaktan pt konusunda kötü tecrübelerini anlatan bir insan : https://eksisozluk.com/entry/122313583

2 thoughts on “Online Fitness Koçluğu İşe Yarıyor Mu?”

  1. Merhaba, yazınız gayet açıklayıcı ve yönlendirici olmuş teşekkür ederim. Fakat eklemeden edemeyeceğim, bu sistemle fayda elde etmek bana çok zor görünüyor. Ben motive olamazsam nasıl olacak? Programı veriyorlar veya siz de veriyorsunuz ama kendimi nasıl motive edeceğim? Burada biraz aklım karışıyor.

    1. Merhaba Hayat Hanım, online fitness koçluğu bir motivasyon programı değil, yönlendirme çalışmasıdır. Sizi doğru şekilde antrenörünüz yönlendirir.Gereken çalışmaları yapmak sizin sorumluluğunuzdadır. Eğer ekstra olarak istekleriniz varsa bunu antrenörünüze iletmeniz ve ona göre koçluk çerçevesini genişletmesi iyi olabilir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir