Sabah Poğaça Yemek

“Nerden çıktı bu poğaça konusu hocam?” derseniz, daha fazla bilgi aktarabilmek için aklıma gelen konular hakkında kısa kısa yazma kararı aldım. 2019 yılı için belirlediğim hedeflerim arasında buda var J Daha çok yazarak, bir sürü minik detayı da aktarmış olacağım. Günümüzde okuma süreleri hızla azalsa da ben yazmaya devam edeceğim. Hem yazmayı seviyorum, hem de okuyarak elde edilen bilgilerin beyin tarafından daha fazla işlenerek kullanılabilir olduğunu düşünüyorum. Bol bol okuyun.

Sabah poğaça yemenin zararları

Sabah Kahvaltıda Poğaça Yemek

            Eminim sizlerde çevrenizden şahit olmuşsunuzdur. Haylazın teki, sabah 15 dk daha fazla uyumak için, pastaneden aldığı poğaçaları, toplu taşımada ya da iş yerinde alelacele ağzına tepikler, yanında da demli çay tercih eder. Toplu taşımada tepiklemeyi tercih ediyorsa, üzerinde %100 doğal yazan meyve suyunu da içmeyi ihmal etmez. Peki neden?

            İlk sebepten bahsetmiştim, 15 dk daha fazla uyumak. Bak canımın içi, hep hayıflanırsın “çok yoruluyorum, dinlenemiyorum, uyku yetmiyor…” diye. Senin uykunun sana yetmemesinin bir sürü sebebi var. Öncelikle uykunun yetmediğini bahane ederek 15 dk fazla uyuman sonucunda yediğin o içeriği belirsiz poğaça senin uykunu alamamana sebep. Neden mi? anlatayım.

[ufwp id=”2668618″]

            Vücudunun ihtiyacı olan protein ve sağlıklı yağ gibi kıymetli şeyleri sabah vücuduna vermek yerine, sen insülini tavan yaptıran (insülin tavan yaparsa Gh düşer, tüh bilmiyor muydun? vah vah)  müthiş derecede fazla un içeren, müthiş derecede zararlı işlenmiş yağ içeren (margarin, böggh), özellikle tadı yerine gelsin diye bolca endüstriyel tuz içeren o sıcacık poğaçaları tepikliyorsun. Sen bunu yaptığında vücudunu beslemiyor, sadece mideni dolduruyorsun. Mineral, vitamin, protein, yağ gibi ihtiyaçları olan hücrelerine bunun yerine glikoz sunuyorsun. Sabah sabah bastığın o karbonhidratın bir kısmını glikojen olarak depo eden vücut, fazlası kanda kalıp zarar vermesin diye yağ olarak yağ hücrelerine depoluyor. Sonra “vay benim yanlarım çıktı hocam ben ne yapmalıyım?” bıdı bıdı bıdı. Dalgalanan insülin gh için zararlı. Gh üzerinde oluşan bu negatif etki vücut onarımını yavaşlatıyor. Birde gerekli besinler girmezse zaman içerisinde uyuduğun uyku sana yetmiyor.

            Sabah poğaça yemenin sebeplerini sıralamaya devam edersek sonu gelmez ama birkaç tanesini daha yazayım. Zamanınızı çalmaktan başka işe yaramayan televizyonu akşamları gereğinden fazla izlemek. Beslenme konusunda sahip olunan cehalet. Bu konular hakkında fikirlerimi başka bir yazımda daha detaylı anlatacağım çok dağılmayalım.

Sabah Poğaça Yemenin Alternatifi Var Mı?

            Çok basit bir alternatifi var, hiçbir şey yememek. “Oooo hocam, aç mı gezelim?” evet canımın içi, aç gez. O saçma sapan şeyi yemek yerine aç gez. Daha faydalı. Neden mi? Anlatayım.

            Akşam yemeği 20:00 gibi yediğin ve 20:45 gibi masadan kalktığını düşünelim. Üzerine çayı, kahvesi atıştırmalığı derken saat olmuş 23:00. Sonra uyku hazırlığı ve yat (24:00). Genel anlamda hafta içi çalışan kişilerin programları bu şekilde.

            Bütün gece vücudunuzda oluşan metabolik tepkimeler sonucunda sabah uyandığınızda, kanınızda dolaşan yağ asitleri ve kaslarınızda depolanmış olan glikojen yedekleri, kahvaltı yapmasanız bile öğlen yemeğine kadar size gerekli enerjisi sağlayacaktır. İtirazı olan var mı? Yok. Bak burada vücut geliştirmeden bahsetmiyorum, sedanter bireyden bahsediyorum. Karıştırmayalım.

            Odaklanma, kavrama ve anlama gibi genel fonksiyonlarınızda azalma olmak yerine, poğaça yemeye göre bence artma olacaktır. Tavan yapmayan ve düşük tutulan insülin neticesinde vücudun yağ depolamayacak ve gerekli enerji ihtiyacını karşılamak için yağ bozduracaktır. Bu beslenme şeklini deneyimleyen öğrencilerimden bazıları, şişkinliklerinin gittiğini, enerjilerinin ve neşelerinin arttığını aktarıyorlar.

            Her durumda poğaça yemeye ve meyve suyu içmeye göre karlı olursunuz. Bana inanın, sağlıcakla kalın.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir