Spora Yazılmayın, Spor Yapın

Spor Yapmak İçin Spora Yazılmayın.

“Spora yazıldım” diye bir tabir oluştu farkında mısınız? Biraz egzersiz yapmak isteyen daha sağlıklı olmak isteyen kişiler bu aralar hemen fitness yapmaya başlıyor veya fitnessa yazılıyorlar. Sanki dünya üzerinde böyle bir liste var ve oraya yazılmayanların spor yapması yasakmış gibi.

Spora yazıldım tabirinin tabi ki de bir fitness salonuna üyelik yaptırmak olduğunu biliyoruz. Fakat bu tabirin içinde sakladığı farklı alt mesajlarda var, biraz bunlardan konuşalım.

Modern hayatın bize getirdiği hareketsiz yaşam sonucunda, düzenli egzersiz yapma ve vücudu aktif hale getirme ihtiyacı doğdu. Daha sağlıklı ve fit olabilmek için düzenli egzersiz yapma isteği,  spor yapabilmenize olanak sağlayan fitnes salonlarına ihtiyacı ortaya çıkardı. Sonuç olarak çok çeşitli fitness aktivitelerinin sunulduğu farklı farklı spor salonları hayatımızda ki yerini aldı. En son hayatımıza giren salon tipi ise Pt Stüdyolar. Bire bir çalışmalar yapabileceğiniz, eğitmenlerin sizinle özel olarak ilgilendiği, normale göre üyelik ücretleri daha pahalı olan yerler. Yazımın sonunda Pt Stüdyo konusuna tekrar değineceğim.

Fit Kadın Spor

Şehir yaşamının sıkışıklığı, belediye ve şehir plancılarının yeteri kadar geniş ve uyumlu spor alanlarını oluşturmaması sebebiyle fitness salonları hayatımızın değişilmezleri arasına girdi. Evet, minik minik parklara 4-5 adet egzersiz aleti konulduğunu biliyorum, ama bahsettiğim spor alanları bunlar değil. Size, içerisinde en azından 600m’lik koşu pisti bulunduran, vücut ağırlığı ile her türlü egzersizi yapabilmemize olanak sağlayan alanların olduğu, ağaçlandırılmış yerlerden bahsediyorum. Yakınınızda böyle alanlar var mı? Maalesef ki ülkemizde henüz bu tip yerler çok az. Büyük şehirlerde bile bir iki tane bulunmakta.

Yukarıda bahsettiğim yerlerin azlığı insanları fitness salonlarına mahkum etmekte. E tabi doğal olarak da “spora yazıldım” tabiri ortaya çıkmaktadır.

Amacınz vücut geliştirmek değil de fit bir görünüme kavuşmaksa, aklınızdan spora yazılma tabirini atabilirsiniz. Evet maksimum kas gelişimi için kasların belirli bir program dahilinde çalıştırılması beslenmesi ve dinlendirilmesi önemlidir. Bu sayede daha iri kaslara kavuşursunuz. Vücut geliştirme konusuna hobi gibi yaklaşamazsınız. Bu profesyonel anlamda yaklaşmanız gereken bir alandır, ancak bu sayede başarılı olursunuz. Fakat sadece fit görünüme kavuşmak istiyorsanız, bir fitness salonuna veya büyük ağırlıklara ihtiyacınız yoktur. Kendi evinizde çok az ekipman ve vücut ağırlığınızı kullanarak kilo verebilir, fit görünüme kavuşabilirisiniz. Tabi bunun içinde doğru bir programa ihtiyacınız vardır. Ayrıca yine düzenli şekilde antrenman yapmakta önemlidir.

Fit Görünmek İçin Fitness Salonu Gerekli Mi?

Peki fit bir fizik için spor salonu gerekli mi? Tabi ki hayır. Yapmanız gereken şey, öncelikle doğru bir program ile çalışmaya başlamak ve sabırla devam etmektir.

Şimdi diyeceksiniz ki, koşu pistleri yok, belediye spor alanı da yapmadı, peki biz nerede koşalım? Bu yüzden fitness  salonuna gidip koşu bandında koşuyoruz ya da bisiklet kullanıyoruz. Peki dışarıda koşmak yasak mı? Neden uygun zamanlarda sokaklarda koşmuyorsunuz? Siz sokaklarda koşmaya başlamazsanız,  sokakta koşma tabusu nasıl yıkılacak? Çıkın efendim, haftada bir iki gün sokakta koşun, minik bir parkta egzersizinizi yapın, fitness salonlarına bağımlı kalmayın. Egzersiz yapmak demek bir kutunun içerisine tıkılmak demek değildir. Hele ki üyelik aidatlarını mazeret gösterip spordan uzak kalmak tam bir saçmalıktır. Basit şekilde yapabileceğiniz verimli bir egzersiz için tek gereken bir spor minderidir. Geri kalan her şey teferruattır.

Şu mazereti de sunabilirsiniz, ben nasıl spor yapacağımı bilmiyorum ve fitness salonuna veya hocalara verecek param da yok. Evet bilmiyor olabilirsiniz, özel bir hoca tutacak kadar maddi gücünüzde olmayabilir ama bunlara lütfen sığınmayın. Bilişim çağındayız, internette her türlü program mevcut. Açın bakın inceleyin, bir yerden uygulamaya başlayın. Amacınız zaten fit ve sağlıklı olmaksa en temel egzersizleri yaparak bile spora başlamak sizin için yeterli olacaktır. Koşu, squat, şınav, mekik, barfiks. Video sitelerinden de bu egzersizlerin çeşitlerini incelersiniz ve zamanla programınız zenginleşir. Konu bu kadar basit. Mazeret sunmayın, egzersiz yapın.

Gelelim Pt stüdyolar konusuna. Eğer maddi gücünüz varsa, referansı iyi olan bir Pt Stüdyoda işini bilen bir eğitmen ile spora başlamanız çok iyi olacaktır. En azından antrenman yaptırırken sizinle bilgilerini paylaşacak bir eğitmenden alacağınız 10 temel ders ömür boyu spor veriminizi arttırır. Bu isteğinizi belirtmezseniz, eğitmen size bir program planlar ve en doğru şekilde uygulatır. Fakat ben spor yapmayı öğrenmek belki sizden bir miktar daha fazla ücret isteyecektir ama öğrenecekleriniz paha biçilmez olacaktır.

Sonuç olarak “spora yazılmayın” spor yapın. Sadece spora yazılmak, sizi başarıya ulaştırmaz. Spor yapın, mazeret sunmayın.

Spora yazılmadan spor yapmaya başlamak için eğitimizi alıp doğru şekilde başlayın ve zaman kaybetmeyin.

online koçluk fitness uzaktan eğitim

5 thoughts on “Spora Yazılmayın, Spor Yapın”

  1. Merhabalar Umut Bey, bloğunuzu görmeden önce evde kendi imkanlarımla internetten gördüğüm egzersizleri yaptım ve birden sinirlendim karamsarlığa bağladım çok güzel fiziğim var fakat içtiğim hormonal ilaçlardan dolayı selülit problemi yaşıyorum bloğunuzu gördüm ve içime su serptiniz adeta 🙂 Evde yapamam olucak iş değil başımda bi hoca olması gerekiyor diyordum ve yazdığınız egzersizleri okudum gerçekten çok hoşuma gitti umut kaynağım oldunuz anlatımınızla 🙂 İlk defa bu yaz bikiniyle plajlarda saklandım utancımdan belki de ben çok abartıyorum ama alışkın olduğum bi durum değil:) Bu yazmış olduğunuz kalça ve basen üzerine olan egzersizlerinizde selülit eritmekte mümkün mü acaba ? Yoksa farklı olarak egzersizlerde mi yapmam lazım ?

    1. Selamlar Gizem Hanım, saklanmanıza gerek yok, sizler evde kolaylıkla yapabilin ve istediğiniz fiziğe ulaşın diye ben buradayım ve yazmaya devam edeceğim. Bahsettiğiniz Kalça Sıkılaştırma ve Basen Eritme Programı selülitlerinizi eritmenize yardımcı olur tabi ki. Fakat amacınız sadece selülitleri eritmekse, Bacak İnceltme Hareketleri ve Programı sizin için daha ideal olabilir. Bunun yanında günde 30-40 dk lık yürüyüş ve gezintilerde bu programı destekleyecektir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir