Steroidlere, Hormonlara, Kürlere Karşıyım

            Bu yazım tamamen fikir içeriklidir. Kaynak göstermeyeceğim için şimdiden beni hoş görün. Tamamını okumanız ve en sonda bulunan videoyu izlemeniz farkındalığınızı arttıracaktır.

            Efendim, benim vücut geliştirme hakkında iyi seviyede bilgim olmasına rağmen vücut geliştirme için antrenman yapmadığımı yakından takip edenler bilir. Daha çok fonksiyonel antrenman üzerine yoğunlaşan antrenörlerdenim. İsteyen danışanlarıma iki konu hakkında da yardım ediyorum.

            Vücut geliştirme sporu ile ilgili bilgiler atomu ikiye bölüyormuşçasına sizlere sunulsa da aslında o kadar da zor değil. Yapmanız gereken, bu konu ile ilgili 3-4 adet kaliteli kitap edinip detaylıca incelemek ve üzerine kafa yormaktır. Kaliteli antrenörlerin birçoğu zaten kitap okuyarak kendilerini geliştirir ve kendi süzgeçlerinden geçirdikleri bilgiler ile sizleri çalıştırır. Vücut geliştirmeyi en basit hali ile ele alırsak kaloriyi dengelemek + doğru antrenman ve devamlılıktır. Yıllar içerisinde kas hacmi ve belirginliği çok yüksek seviyelere doğru seyreder. Fonksiyonel antrenman ise çok başkadır. Fonksiyonel antrenmanlarda performans kaygısı vardır. Belirli bir amaç için, bir sporcunun daha üst seviyeye taşınması için antrenman planlanır. Fonksiyonel antrenman planlaması yapılırken birçok değişken ele alınır ve her biri tek tek antrene edilir. Amacım fonksiyonel antrenmanı anlatmak değil kısa bir bilgi vermekti. Bu bambaşka bir yazının konusu olabilir biz konumuza dönelim.

            Şuan için antrenman yaptığım salonda antrenör olduğumu bilen kimse yok. Bu salon hem vücut geliştirme hem de fonksiyonel antrenman yapmak için uygun alanlar içermekte. Tabi bu sporları uygulayan kişilerinde temas etmesini sağlıyor. Bilgi paylaşımı ve çeşitlilik açısından bence çok güzel.

            Bu ön bilgilerden sonra konumuza gelelim. Bu yazı nereden çıktı? Neden durduk yere steroid ve hormonlara karşı tepkimi yazmak istedim. Anlatayım.

            Bu sabah antrenman bitiminde strechinge geçmeden önce birkaç dakika ara verdim. Her sabah karşılaştığım kısa sohbetler ettiğim otuzlarında bir kişi (X) karın kaslarına bakıyordu. Benim de yakınımda olduğunu fark edince kısa bir sohbet başladı;

(X kişi, 180 cm civarında, 100lü kilolardan 70li kilolara düşmüş hatları belli düşük yağ oranlı net bir fiziğe ulaşmış ve karın kasları çok belirgin. 1-1,5 yıldır her gün düzenli spor yapıyor.)

 • X : Abi bu yaz bir kür yapayım diyorum, süper olmaz mı? diye bana seslendi.
 • U : Nerden çıktı şimdi kür falan, ateş ediyorsun zaten. Dedim
 • X : Abi kilo verdim ya, herkes ufacık kaldın diyor.
 • U : Kıskanmışlardır.
 • X : Yok abi ufacık kaldın çocuk gibi diyor herkes. Bir kür yapayım kaslar şişsin biraz, zaten ilk olacak, bir kere yapacağım başka da yok.
 • U : O tip şeylere gerek yok, devamlılığı sağlarsan zaten gelişeceksin. Kilo verdin yağ yaktın, bundan sonra hacim için planlama yaparsın.
 • X: Burada vücutcu bir abi var, o söyledi, böyle büyüyemezsin dedi.
 • U: Bence hormonlara falan bulaşma hassas dengeleri bozarsın vücutta.
 • X: Yok abi bir şey olmuyormuş, ayarlıyorlarmış onun dozunu.
 • U: Bir ara senle bu konuyu konuşalım, benim biraz bilgim var.
 • X: Olur abi laflarız.
 • U: Tamamdır ben devam edeyim.
 • X : Bende

            Bu kısa konuşmadan konunun özünü anlamışsınızdır. Sporu sağlıktan daha çok görüntü için yapan bir toplum olduk. Bu kabul edilebilir. Her insan özünde iyi görünmek ister. Bu durumun doğmasına sebep olan sosyal medyanın payını da görmezden gelmeyelim.  Sürekli iri ve kaslı erkekler ve sürekli inanılmaz düşük yağ oranında mükemmel görünen kadınlar. İyi görünmekte sınır ne? Bahsettiğim X kişi gerçekten çok iyi görünen bir fiziğe sahip. Dahası nasıl olmalı? Tamam konuyu dağıtmayalım konumuz steroidler ve hormonlar.

            5-6 yıl önce salonlarda antrenörlerin el altından pazarladıkları ve o zamanda ateş püskürdüğümüz steroidler konusu günümüzde çok farklı bir hal aldı. Öyle ki, instagram reklamları ile “kür kombinasyonları ve tedariği” şeklinde pazarlama yapanlardan tutunda, 14-15 yaşında gençlerin kolayca satın alabileceği online alışveriş sitelerine kadar her yerde bulunabilir duruma geldi. Site derken, büyük pazaryeri websiteleri değil, bu iş için özel açılmış ve kullanıma teşvik eden wesiteleri.

            3-4 ay kadar önce danışmanlık almak isteyen ve Best of Model of Turkey 2019 da yarışmacı olmak isteyen 19 yaşında bir genç ise bana şunu söylemişti;

            “Hocam bir kür yaptım, çok ilerledim ama 5-6 kg fazlam var, karın kaslarım kemik gibi değil, ikinci kürü yapacağım ama antrenman desteğini sizden almak istiyorum. 4 ay kadar zaman var önümde, lütfen yardım edin.”

            Tabi bu genç arkadaşın aklını nasıl karıştırmışlar ise, 4 ayda o lanet olası kürler olmadan hedefe varabileceğine inandıramadım. Maalesef çalışamadık. Sonuç ne oldu nereye vardı bilemiyorum.

            Lafın özü, sosyal medyada o fiziklere nasıl sahip olduğu belli olmayan yabancı modeller, kür olmadan yarışmacı olmazsın diyen antrenörler, kür olmadan büyüyemezsin diyen vücutcu ağabeyler, abi sen çok ufaldın diyen çevrenizdekiler, o kadar çalışıyon benim kolum daha kalın diyen poşetlere1 kulak asmayın, iç geçirmeyin. Dönüşü olmayacak yollara girmeyin lütfen.

            Antrenör olarak şahsen tanıdığım veya sosyal medyadan tanıştığım bazı kişilerin hastaneye kaldırıldıklarına şahit oldum. Uyguladıkları abuk sabuk şeyleri gizlemek için kırk takla attıklarını da gördüm. Ben doğalım bu işi çok iyi biliyorum steroidlere asla dokunmam dokundurmam diyen bazı tiplerin, yarışmalardan men edildiğini başka antrenör arkadaşlardan öğrendim. Maalesef bunlar oluyor.

            Steroid değil bunlar diyerek, hap tipi olanlarını veya benzerlerini veya peptit denilen cinslerini bilinçsiz sporculara tavsiye eden antrenörlerde var. Dikkatli olun lütfen.

Eğer bu konunun zararları ile ilgili merakınız varsa lütfen aşağıda bulunan videoyu dikkatle izleyin. Bu işin şakası yok, yapmayın.  

 1. Poşet : Bilgisiz, beceriksiz, kabiliyetsiz gibi tanımlayıcı kelimelerin argo hali.

2 thoughts on “Steroidlere, Hormonlara, Kürlere Karşıyım”

 1. Merhaba ben spor yapmayı çok seviyorum hrm rahatlatıyor hemde sağlığım için iyi geliyor ben bir şeker hastasıyım ama spor çok iyi geliyor ama bunu iş olarak yapmak istiyorum ama belge almam ben İlköğretim mezunuyum bana bşr bilgi verbilirmisiniz özel kurslara güvenebilirmiyim.

  1. Selamlar, soru konu ile ilgili değil ama kısaca yanıt vermeye çalışayım. İlgilendiğiniz branşın federasyonunun açacağı kurslara katılarak onayl antrenör olabilirsiniz. Detaylı bilgiyi ilgili federasyonun sayfasından edinebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir