Vücut Ağırlığı İle Aletsiz Çalışma

Vücut Ağırlığı İle Çalışmanın Faydaları

Vücut ağırlığı ile bir kas grubunu çalıştırmak için egzersiz yaptığınızda, hedeflediğiniz kas grubunun yanında farklı kasları da devreye sokarsınız. Bazı kaslar yardımcı olarak çalışırken, bazı kaslar antagonist (ters kas grubu) olarak çalışır, bazıları ise stabilizasyonu sağlamak için bu harekete katılırlar. Bu sayede birden çok kasınızı aynı anda çalıştırmış olursunuz. Vücut şekillendirme ve yağ yakımı için ideal bir durumdur. Seçilen egzersizlerin birden çok bölgeyi aynı anda çalıştırması sayesinde daha fazla kalori yakımı sağlarız.

vücut ağırlığı ile çalışmanın faydaları

Vücut ağırlığınız ile yapacağınız egzersizlerin çok büyük bir kısmı sizin core bölgenizi aktif şekilde çalıştırır. Bir yere oturarak bir iki ağırlık kaldırmaktan ziyade yer çekimine karşı vereceğiniz mücadele, core bölgenizin aktivasyonunu ve stabilizasyonu sağlayacaktır. Karın kaslarınızı çalıştırmak istemeseniz bile, onlar çalışacaktır.

Yapacağınız egzersizler, postürünüzün iyileşmesini sağlar. İstemsiz olarak çalışacak iç kaslar ve postürel kaslar, olası bozuklukları giderecek ve ileride oluşmasını önleyecektir. Dimdik, özgüveni yüksek ve havalı bir duruşu kim istemez ki?

Egzersizleri uygulamaya devam ettikçe, esnekliğiniz yavaş yavaş artacaktır. Vücut yaptığınız egzersize uyum sağlamak için esnekliğinizi arttıracaktır. Zaman içerisinde daha esnek ve eklem hareketliliğinizin daha da artmış olacağını göreceksiniz. Daha fazla esneklik, daha fazla hareket açısı demektir. Bu da daha fazla kas lifinin aktif hale gelmesine olanak sağlar.

Vücut ağırlığı çalışmalarında, klasik şekilde ağırlık çalışmaya göre sakatlanma ihtimaliniz daha düşüktür. Eminim ki ağırlık çalışırken küçük veya büyük sakatlık geçiren çok sayıda insan duymuşsunuzdur. Sakatlık yaşamadan antrenmana devam edebilmenin en önemli kural olduğu düşünülürse, spor hayatınız için size uzun vadede büyük bir fayda sağlar. Elbette ki sakatlanmamanız için yapmanız gereken belli başlı şeyler vardır, ona ilerleyen bölümlerde yer vereceğim.

Sınırsız derecede egzersiz çeşitliliğine sahip olursunuz. Evet, sayısı çıkarılamayacak kadar çok egzersiz vardır. Siz de biraz bilgiyle belirli bir kas grubu için özel bir egzersiz oluşturabilirsiniz. Düşünsenize, göğüs kasını çalıştırmak için kaç çeşit şınav var?

Kendi vücudunuz ile egzersiz yapmak, tek rakibinizin kendiniz olduğu anlamına gelir. Bu durumda kendinizle mücadele etme yeteneğinizi geliştirir. Daha kararlı bir kişilik oluşturmanıza yardımcı olur. Zor geldiğinde, hemen 5-10 kilo azaltmak gibi bir şansınız yoktur. Devam etmek zorundasınızdır ve bu durum sizin günlük hayatınızda bile yılmayan bir yapıya kavuşmanızı sağlar. Demir gibi bir psikolojinin temellerini atarsınız. Unutmayın, eğer gerekseydi o savaşçıları spor salonunda klima altında çalıştırırdım.

Normal anlamda düzenli şekilde ağırlık çalışan kişilerin bile yapamayacağı egzersizleri kolayca yapmanızın yolunu açar. Vücudunuzu kontrol etmeyi öğrenirsiniz. Vücudunuzun kabiliyetlerini üst seviyeye çıkartırsınız. Tanıdığım çok sporcu var hala handstand yapamayan ya da pistol squat lafı açıldığında oradan kaçan. Düşünsenize sadece ellerin üzerinde durmak ne kadar zor olabilir ki.

Siz sporu hayatınızın bir parçası haline getirecek olan savaşçı ruhlu kişilersiniz ve buna ne kadar maliyet ayırmayı planlıyorsunuz? Ömür boyu bir spor salonu aidatını hiç hesapladınız mı? Peki oraya gidip gelirken harcayacağınız parayı veya yolda geçecek kıymetli zamanı? Neden fazladan paranızı sokağa atasınız? Hele ki paradan daha kıymetli vaktinizi neden yollarda tüketesiniz?

Vücut Ağırlığı İle Kas Yapılır Mı?

En çok akla takılan sorulardan bir tanesidir, vücudumu mükemmel görünüme ulaştırmak için, vücut ağırlığı çalışmaları yeterli olur mu?

vücut ağırlığı ile kas yapılır mı

Doğru bir çalışma, doğru bir planlama ve beslenme ile, hiçbir besin takviyesi kullanmadan, fiziğinizi mükemmel görünüme vücut ağırlığı çalışmaları ile ulaştırabilirsiniz. Bu durum hem kadınlar, hem de erkekler için aynıdır. Sadece biraz çevrenize bakın, pilates, yoga, jimnastik, calisthenics sporcularının fizikleri nasıl? Hepsi vücut ağırlıkları ile çalışan kişiler değil mi?

Eğer sizin istediğiniz fit görünümlü, yağsız bir vücut, düzgün bir postür ise, vücut ağırlığı çalışmaları ile bu sonuca hızla ulaşırsınız. Unutmayın, salonlarda ağırlıklar altında yıllarını geçiren ve hala iyi görünümlü fiziğe ulaşamamış bir sürü insan var. Yarışmacı vücut geliştirmecilerden bahsetmiyorum ya da hormon vs kullanan kişilerden bahsetmiyorum, lütfen tarafsız bakın konuya.

Vücudumuzun ağırlığını düşündüğümüzde, profesyonel vücut geliştirmecilerin kullandıkları bir takım ağırlıkların yanında çok hafif kaldığını biliyorum. Aklınıza şu gelebilir, çok ağır kaldırmadan kaslarımız forma girecek mi? Tabi ki, kasların gelişmesi için kas üzerinde oluşan birikmiş yorgunluk yeterlidir. Yağ yakımı için ise, doğru egzersizler ile yapılacak planlama hızla yağ yakmanızı sağlar. Vücut ağırlığı ile yapılan çalışmalarda neden daha çok kalori yakacağınızı önceki kısımlarda anlatmıştım.

Görünümünüzü iyiye ulaştırmak zaman alacak. Bu konuda sabırlı ve kararlı olmalısınız. İleriki bölümlerde anlatacağım, çalışma şekli ile, sıkılmadan ve kaslarınızı sürekli farklı şekilde çalıştırarak forma gireceksiniz. En önemli nokta bu çalışma şekillerini en ince detayına kadar aklınıza oturtmanız ve programdan hiç şaşmadan uygulamanız.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir